Formalności po porodzie. 500+ , becikowe i inne…

Zapomnijmy na chwilę o Naszych dzieciach! Pieniądze nie są najważniejsze, ale z pewnością przydadzą się wszystkim rodzicom. Pieluszki, lekarstwa, ubranka, kosmetyki… nawet kobieta nie potrzebuje tylu akcesoriów. 🙂

 

 

PAMIĘTAJ: Mamy tylko dwa tygodnie po porodzie, aby dopilnować wszystkich formalności!

 

Jest to sprawa bardzo ważna, bo są pieniądze oraz przywileje, które po prostu nam się należną i niesprawiedliwością, a czasem zaniedbaniem z naszej strony byłoby gdyby nie trafiły w odpowiednie ręce.

 

Trzy, dwa, jeden… START:

 

Musimy pamiętać o wypisie ze szpitala. Często nie jest wydawany od razu, a rodzice mają obowiązek odebrać go w kolejnych dniach po opuszczeniu porodówki. Na wypisie zawarte są informacje potrzebne do zakładów pracy. Tata dziecka może uzyskać opiekę nad noworodkiem i matką. W naszym przypadku było to 10 dni. Dołączając do tego akt urodzenia dzidziusia, mój mąż przed dwa tygodnie mógł w pełni cieszyć się maleństwem.

 

Skąd zabrać akt urodzenia? Otrzymamy go w urzędzie stanu cywilnego, po okazaniu wypisu ze szpitala i książeczki zdrowia. Jeśli decydujemy się, aby nadać drugie imię dziecku, musimy podać je już w urzędzie. To ważne. Nas ten fakt zaskoczył, dlatego Julcia jest Julcią, A nie Julianną Antoniną, czy jakoś tak :).

 

Zarówno akt, jak i wniosek o urlop macierzyński i rodzicielki zanosimy do zakładu pracy mamusi, jeśli kobieta postanawia przez rok pozostać z dzieckiem w domu.

 

Dowiedz się także co obejmowało ubezpieczenie w Twojej pracy. Ja udokumentowując narodziny dziecka otrzymałam jednorazowe pieniążki z racji urodzenia dzidziusia. Nie są to małe pieniądze więc warto o nich pamiętać.

 

 

Kolejnym krokiem jest ubezpieczenie dziecka w jednym z miejsc pracy rodziców. Tutaj również wypisujemy specjalny wniosek. Dopiero po ubezpieczeniu (około dwóch tygodni), możemy udać się do NFZ, po kartę ubezpieczenia zdrowotnego niemowlaka.

 

Po wypisaniu ze szpitala musimy stawić się również w pobliskiej przychodni, aby wypełnić dokumenty, które zobowiązują położną środowiskową do bezpłatnej opieki zarówno nad dzieckiem jak i mamą przez kolejne 6 tygodni!

 

Urząd Miasta to miejsce, w którym mamy obowiązek zgłosić narodziny dziecka, ale również możemy starać się o jakiekolwiek pieniążki. Co się nam należy? Możemy wnioskować o: Becikowie, 1 000 zł z tytułu urodzenia dziecka, 500 + i zasiłek rodzinny. Dwa   dofinansowania należą się każdemu maluchowi. 500+ zawsze na drugie dziecko. Warto jednak wypełnić wszystkie, dostępne dokumenty. Znam wiele przypadków, gdzie oboje rodziców pracowało, a w ostateczności okazało się, że otrzymali zarówno zasiłek jak i 500 zł.

 

 

Po porodzie udaj się również do opiekującej się Tobą ginekolog. Wystawi ona zaświadczenie, które będzie potrzebne do uzyskania wsparcia z urzędu.

Nie wiem jak sprawa tyczy się samotnych matek. One również mogą starać się o dodatkowe środki. Jeżeli jesteś jedną z nich i udało Ci się załatwić również tą formalność to proszę, napisz do mnie! Brakuję nam tej informacji, aby notatka o formalnościach była kompletna :).

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *