NFZ – bioderka dziecka. Będziesz czekać!

Pisząc o formalnościach po porodzie zapomniałam o jednej ważnej sprawie: ZAPIS DZIECKA NA PIERWSZE BADANIA BIODEREK. To badania obowiązkowe, które powinno być wykonane po ukończeniu 6 tygodnia życia dziecka. Warto jak najszybciej zatroszczyć się o skierowanie z pobliskiej przychodni. Jest ono niezbędne przy zapisie noworodka. Na badanie rodzice powinni zaprowadzić dziecko najpóźniej do 12 tygodnia po urodzeniu.

 

 

Jednak czym szybciej, czym prędzej zostanie wykryta wada – tym lepiej. Najlepszy czas na pierwsze badania bioderek to 6-9 tydzień życia dziecka. Pragnę szczególnie zwrócić uwagę, by przyszła mama jak najszybciej zadzwoniła do specjalistycznej poradni! Jeśli mamy zamiar zapisać dzidziusia na refundowane badania to czas oczekiwania jest bardzo długi. Ja, zadzwoniłam w piąty dzień po porodzie, a i tak najwcześniejszy termin na jaki udało mi się zapisać moją córkę wypadał na 9 tydzień i 4 dzień życia niemowlaka.

 

 

Czym szybciej wykonany telefon tym mamy większą możliwość wyboru. Z pewnością będzie zależało Nam, aby naszym dzieckiem zajęła się najlepsza poradnia i najbardziej wykwalifikowany lekarz. Po zapisie telefonicznym, tatuś będzie musiał dostarczyć skierowanie do danej przychodzi.

Badanie bioderek odbywa się błyskawicznie. Kładziemy malucha rozebranego od pasa w dół na specjalnym stole bokiem lub na plecach. Następnie lekarz wykonuje bezbolesne i bezpieczne dla niemowlaka badanie usg za pomocą specjalnego żelu i głowicy urządzenia. Badanie polega na przechodzeniu fali dźwiękowych.  Lekarz szybko jest w stanie stwierdzić czy staw biodrowy dziecka rozwija się prawidłowo.

Rodzice zobowiązani są troszczyć się o bioderka swoich dzieci nawet jeśli pierwsze badanie nie wykaże żadnych wad. Nie jest ono gwarancją prawidłowego, dalszego rozwoju stawu biodrowego. Staw u noworodka zbudowany jest z chrząstki, która przy nieprawidłowym funkcjonowaniu ulega zniekształceniu.

 

 

Niestety, czasami u dzieci występuje dysplazja stawu biodrowego.  Często wada ta nie jest zależna ani od malucha, ani od rodziców. Więc od czego? Wpływ na nią mogą mieć geny, hormony, nieodpowiednia waga noworodka, a także ułożenie dziecka jeszcze w brzuchu matki. Na pewno wieść o problemie nie należy do najprzyjemniejszych. Ale mamo to nie koniec Świata! Najczęściej, gdy wada nie jest duża, lekarz zaleca stosowanie podwójnych pieluch. W gorszych przypadkach dzieci będą musiały stosować  ortezy. Orteza pozwala na utrzymanie odpowiedniej pozycji dziecka. Czasy się zmieniają, a technika idzie do przodu. Rozpórki  nie są już tak uciążliwe, jak dawniej!

 

Po ciąży, kiedy nasza pociecha pojawia się na Świecie, mamy pewien wpływ na prawidłowy rozwój bioderek. Noworodek powinien jak najczęściej przybierać pozycje „żabki”, leżąc na brzuszku. Nosząc dziecko należy pamiętać, aby nóżki dzidziusia były rozłożone okrakiem. Nie należy prostować nóżek, ciągnąć, powodować by bezwiednie wisiały. Mamusiu strzeż się również przed nosidełkami, które nie zapewniają odpowiedniego ułożenia bioder. Mój lekarz zalecił również ubieranie niemowlaka w większe, luźne ubrania, zapewniające swobodne ruchy.

 

 

Życzę wszystkim rodzicom, aby bioderka Waszych dzieci nie wymagały specjalnej interwencji. Niech ciało maluszka rozwija się perfekcyjnie – prawidłowo 🙂 .

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *